Zaczynamy przygodę z firmowym blogowaniem. Zapraszam na pierwszy artykuł zawierający lawendowy przepis. Nasz sprawdzony, wychwalany przez uczestników naszych warsztatów, czyli przepis na nawilżające lawendowe kule kąpielowe. Na początek przeczytacie trochę o właściwościach i historii kąpieli lawendowych, później przejdziemy do robienia kul kąpielowych krok po kroku.
KĄPIELE W LAWENDZIE
Nazwa lawenda pochodzi od łacińskich słów „lavare” – myć i „lavo” – kąpać się. To zioło już w starożytności znane było z działania oczyszczającego, łagodzącego i przeciwbólowego. Używali go starożytni Egipcjanie. Grecy i Rzymianie wykorzystywali jako dodatek do kąpieli w łaźniach publicznych. Przez lata lawenda na zmianę zyskiwała i traciła popularność, ale nigdy nie została zapomniana. Jej szerokie zastosowanie, lecznicze właściwości i charakterystyczny zapach wciąż sprawiają, że jest bardzo często używana w produkcji środków czystości, perfum oraz kosmetyków.
Kąpiel można przygotować przy użyciu suszonych lub świeżych kwiatów lawendy oraz eterycznego olejku lawendowego.
Kąpiel lawendowa:
- relaksuje, uspokaja, wycisza emocje,
- oczyszcza i tonizuje skórę,
- łagodzi zmiany, wysypki, zadrapania, skaleczenia, oparzenia,
- wyrównuje koloryt skóry i blizny,
- działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie,
- działa wspomagająco w stanach przeziębienia,
- łagodzi nerwobóle, bóle mięśniowe i reumatyczne,
- działa oczyszczająco w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.
Przepis na odwar kąpielowy z użyciem suszu lawendowego i opis jak przygotować kąpiel znajdziecie w naszym sklepie. Zajrzyjcie do działu mieszanki ziołowe, lawenda. Jeżeli chcecie żeby Wasza kąpiel była dodatkowo nawilżająca, zachęcam do zrobienia lawendowych kul kąpielowych.
LAWENDOWE KULE KĄPIELOWE – PRZEPIS
Wiecie już, że lawenda dobrze wpływa na ciało i ducha. Użycie nawilżających kul kąpielowych to dobry sposób na relaksujące domowe spa. Własnoręczne robienie kul kąpielowych to przyjemny zabieg złuszczająco-nawilżający dla dłoni, a dla dzieci zabawa sensoryczna, którą bardzo lubią. Przepis jest prosty, jednak ważna rzecz do zapamiętania na początek: łączymy oddzielnie składniki suche, oddzielnie składniki mokre, dopiero potem dodajemy mokre składniki do suchych i mieszamy całość. Do dzieła.
Co jest potrzebne do zrobienia lawendowej kuli kąpielowej?
Aby zrobić jedną lawendową kulę kąpielową potrzebujemy:
- 100g sody oczyszczonej,
- 50g kwasku cytrynowego,
- 25g skrobi ziemniaczanej,
- 1 łyżkę suszu lawendowego,
- 28g oleju kokosowego,
- 12 kropli eterycznego olejku lawendowego,
- miskę do wymieszania składników, łyżkę,
- naczynie do rozpuszczenia oleju kokosowego,
- opcjonalnie łyżkę do lodów, foremki do ciastek.
LAWENDOWE KULE KĄPIELOWE KROK PO KROKU
KROK 1.
Mieszamy ze sobą suche składniki – sodę, kwasek, skrobię ziemniaczaną, susz lawendowy. Soda i kwasek powodują musowanie kuli, skrobia ziemniaczana – pływanie po powierzchni wody. Wszystkie suche składniki zawarte w przepisie oczyszczają, wyrównują koloryt i wspomagają gojenie zmian skórnych.
KROK 2.
Rozpuszczamy olej kokosowy, my używamy nierafinowany, zimno tłoczony z naszej zaprzyjaźnionej tłoczni Olejowy Raj. Olej kokosowy nawilża skórę i zapewnia kuli zwartą konsystencję. Do rozpuszczonego oleju dodajemy 12 kropli olejku lawendowego, mieszamy. Olejek lawendowy relaksuje, odpręża, oczyszcza. Olejki eteryczne rozpuszczają się w olejach, więc zachowujemy tę kolejność, to jedyny sposób żeby rozprowadzić olejek równomiernie w kuli.
KROK 3.
Łączymy składniki suche i mokre. Dokładnie mieszamy wszystkie składniki, do uzyskania efektu mokrego piasku. Formujemy kule ręcznie jak śnieżki lub za pomocą foremek do ciastek czy łyżki do lodów. Masa będzie dosyć krucha, nie będzie plastyczna, więc ważne żeby kule dobrze ugnieść i delikatnie odłożyć do suszenia. Do kąpieli całego ciała formujemy większe kule, do kąpieli stóp mniejsze. Gotowe kule kąpielowe wkładamy do lodówki na około godzinę, a kiedy zrobią się twarde są gotowe do użycia. W ciepłej wodzie kula musuje uwalniając olej i olejki. Skóra po kąpieli nie wymaga dodatkowego nawilżenia. Zachowajcie ostrożność przy wychodzeniu z wanny, może być ślisko.
To jest lawendowa wersja kul kąpielowych, ale jeżeli lubicie inne zioła można na bazie naszego przepisu stworzyć kule o innych właściwościach, wyglądzie i zapachu. Dodanie do oleju kokosowego, masła shea czy masła kakaowego sprawi, że kąpiel będzie jeszcze bardziej nawilżająca. Można też dosypać dodatkowe suche składniki, takie jak płatki owsiane czy glinki kosmetyczne, pamiętajcie tylko, żeby nie zakłócić proporcji składników suchych w stosunku do składników mokrych, jeżeli zwiększacie ilość składników suchych, trzeba zwiększyć też odpowiednio procentowo ilość składników mokrych.
Pochwalcie się swoimi kulami kąpielowymi!
Jeżeli skorzystacie z naszego przepisu chętnie zobaczymy Wasze efekty. Pochwalcie się swoimi lawendowymi kulami kąpielowymi na Facebooku i Instagramie i oznaczcie nas. Zapraszamy też do naszego sklepu internetowego, gdzie przygotowaliśmy specjalny zestaw składników do robienia lawendowych kul kąpielowych. W jego skład wchodzą:
- susz lawendowy 30g,
- olejek lawendowy 10ml,
- olej kokosowy 30ml czyli tyle ile potrzebujecie do zrobienia kuli z przepisu,
- soda 100g, kwasek 50g, skrobia 25g czyli takie ilości jak w przepisie wyżej,
- przepis.
Relaksujących kąpieli.
Ula z Dworzyska
W artykułach, które piszę korzystam z naszego wieloletniego doświadczenia i wiedzy zdobytej przy pracy z lawendą, z wypróbowanych przepisów oraz z tematycznej literatury. Jeżeli w artykule znajduje się wiedza z zakresu ziołolecznictwa jest on dodatkowo konsultowany z doktorem nauk medycznych i farmaceutą Walentynem Pankiewiczem.
Lista pozycji do powyższego artykułu:
1. Andrea -Anna Cavelius, Brigit Frohn „Zioła w medycynie naturalnej.”
2. Tessa Evelegh, „Lavender. Practical inspiration for natural gifts, country crafts and decorative displays.”
3. Mateusz Emanuel Sanderski „Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie.”